گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
نهایی شدن انتقال بوکسیت آلومینیوم

توافق نهایی جمهوری اسلامی ایران و گینه  برای تولید و انتقال بوکسیت به ایران:

با توجه به پیگیر یهای بعمل آمده از سوی وزارت امورخارجه و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت ، زمان بهره برداری استفاده از معادن بوکسیت گینه بمدت 25 سال در سال 1394 مجددا تمدید شد. در پی این اقدام، وزیر معدن گینه به همراه هیات بلندپایه ای در سال 1395 به جمهوری اسلامی ایران سفر نمود. طی ماه های اخیرنیزگزارش نهایی طرح توجیه فنی و اقتصادی بوکسیت گینه کوناکری از سوی هیات فنی به مقامات دو کشور ارائه شد. این درحالی است که جناب آقای کرباسیان و هیات فنی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن شرکت درسمپوزیوم معدنی گینه  جهت نهایی نمودن موضوع پروژه به کوناکری عزیمت نمود و با  وزیر معادن گینه کوناکری،  رييس بندر كوناكري، مشاور معدني رييس جمهور و همچنین نماينده وزير دارايي گينه کوناکری ملاقات و گزارش نهایی طرح توجیه فنی و اقتصادی بوکسیت گینه کوناکری تایید و تصویب شد.

 دو طرف همزمان با تایید گزارش فنی و اقتصادی طرح بهره برداری از معدن بوکسیت، شرایط همکاری برای کاهش هزینه ها،‌ نوع اجرا و تامین مالی پروژه را مشخص کردند.این گزارش توجیهی دربرگیرنده بررسی های انجام شده فنی و اقتصادی(Feasibility Study) طرح تولید و حمل بوکسیت از معدن گینه کوناکری به سواحل جنوبی ایران است که از سوی مشاورین خارجی انجام،‌ بررسی و نهایی شده است.مقامات دولت گینه در این جلسه با ابراز خرسندی از اقدامات ایمیدرو،‌ تاکید کردند که پیگیری های انجام شده در طول سال های گذشته سبب فعال و نهایی شدن گزارش فنی و اقتصادی شده است.

به گفته وزیر معادن و زمین شناسی گینه کوناکری، این اقدام گامی اساسی در بهره برداری از معدن فوق به شمار می آید.

شایان  ذکر است ذخیره بوکسیت این معدن به 300 میلیون تن می رسد و یکی از منابع تامین مواد اولیه برای دستیابی به اهداف توسعه صنعت آلومینیوم در ایران محسوب می شود. 

در پایان جلسه مقامات دو طرف، ابتدا مقرر کردند دولت گینه با هدف پایین آوردن هزینه تولید،‌ عوارض و مالیات بهره برداری از معدن بوکسیت را کاهش داده و استخراج و بهره برداری از این معدن را به مناقصه بین المللی بگذارد. این درحالی است که منابع مالی این طرح از طریق بانک توسعه اسلامی و بانک توسعه افریقا تامین خواهد شد.

با توجه به برنامه های توسعه جمهوری اسلامی ایران و نیاز صنایع آلومینوم ،  پیش بینی می شود سالانه 4 میلیون تن بوکسیت از این معدن استخراج و برای تبدیل به پودر آلومینا به جنوب ایران منقل شود. جناب آقای کرباسیان به همراه جناب آقای وحید کیانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه ایرانی، در سمپوزیومی که در کوناکری در روز سه شنبه 19 اردیبهشت ماه برگزار شد و سخنران افتتاحیه آن را پروفسور آلفا کنده - رییس جمهور گینه- برعهده داشت، بعنوان میهمان ویژه حضور یافتند. شایان ذکر است پروژه بوکسیت آلومینیوم گینه مهمترین پروژه اقتصادی  جمهوری اسلامی ایران است که در آفریقا مورد توجه قرار گرفته و بنا به اطلاع مقامات رسمی، ارزش منابع آن بیش از هشت میلیارد دلار تخمین زده می شود.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران