گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
نوروز ایرانی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 مقلب القلوب والابصاریا مدیر اللیل والنهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

 

خرسندیم از اینکه به عنوان یک ایرانی ، شروع سال جدید ایرانی را در کنار برادران و خواهران در گینه بسر می بریم. ایران کشوری پهناور با بیش از 7هزار سال تمدن و جمعیتی بالغ بر 80 میلیون نفر در سایه خودباوری وتمدن اسلامی و ایرانی خود، هم اکنون در تمامی زمینه های علمی ، تکنولوژیکی ، فرهنگی، رسانه ای و ...در جهان ممتاز است. کشوری که بیش از 60% دانشجویانش را بانوان تشکیل داده و بسیاری از پست های کلیدی در سطح معاونین رییس جمهور برعهده زنان میهنم می باشد. کشوری با چهارفصل، بیش از 70 قومیت، دهها زبان غیر رسمی، ادیان مختلف کلیمی، مسیحی، یهودی، زرتشتی و مذاهب مختلف اسلامی، همه در کنار هم زندگی را با صلح و محبت سپری می نمایند. کشوری که پس از گذشت 38 سال از انقلابی که توسط مردم بنیان گذاشته شد، همچنان مردمی  انقلابی، خداجوی و فرهیخته دارد. نوروز ایرانی در اولین روز فصل بهار، نه تنها در جمهوری اسلامی ایران بلکه در بسیاری از کشورها مانند افغانستان، آذرباجیان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان و ... جشن گرفته می شود. در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ضمن قرار گرفتن نوروز درفهرست میراث فرهنگی معنوی بشری، روز 21 مارس بعنوان روز اعتدال بهاری (نوروز) نامگذاری شده است که در آن بیش از 300میلیون نفر از سراسر جهان بیش از سه هزار سال است آن را جشن می گیرند.

نوروز به عنوان نشانه وحدت میراث فرهنگی و سنت هایی است که قرن های طولانی در جهان توسط اقوام مختلف بشر جشن گرفته شده و دارای آداب خاص خود چون رفت و آمد با خویشان، بستگان و همسایگان و بزرگترها، زیارت اهل قبور، تفریح وتفرج در اماکن طبیعی است.

نوروز در دین مبین اسلام نیز مورد تایید قرار گرفته و به اجرای بسیاری از سنت های آن مانند صله رحم و دیدو بازدید تاکید شده است. در اولین روز نوروز همه سعی می کنند بدی ها و کدورت ها را فراموش کنند و سال جدید را با دلی آرام و پاک آغاز نمایند. در زمان تحویل سال جدید شمسی یا نوروز جدید، همه در کنار یک سفره دعای ذیل را با یکدیگر زمزمه می کنند؛یا مقلب القلوب والابصار، یامدبر اللیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال .بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوناکری، در سال جدید یا نوروز ایرانی، امیدوار است سال جدید، برای تمامی مردم جهان، سالی توام با صلح، تندرستی، برکت و عدالت را از خداوند متعال آرزومند است. 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران