گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
بازتاب خبری حضور دبیرکل محترم مجمع اهل البیت (بخش اول)

Description: ISNA

  • چهارشنبه۱۲ آبان ۱۳۹۵ / ۱۳:۲۵

گزارشی از سفر دبیر مجمع جهانی اهل بیت به گینه کوناکری

Description: اختری

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و هیات همراه در ادامه سفر خود به غرب آفریقا پس از سنگال در روز سه‌شنبه یازدهم آبان‌ماه وارد گینه کوناکری شده و مورد استقبال سفیر ایران در این کشور، مقامات گینه‌ای و هم‌چنین نمایندگان شیوخ تشیع قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری در بدو ورود خود به همراه وحید کیانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در گینه، هیات همراه ایرانی، رییس و نمایندگان جامعه اهل‌ بیت علیهم السلام  گینه با وزیر امور دینی این کشور دیدار کرد.

در این دیدار که معاونان و مشاوران وزیر و همچنین خبرنگاران حضور داشتند، اختری از استقبال گرم و صمیمی مقامات گینه‌ای تشکر و سلام گرم مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و ملت مسلمان ایران را به رییس‌جمهور، مقامات و مردم عزیز و مسلمان گینه ابلاغ کرد و ضمن معرفی  مجمع جهانی اهل بیت، بر ضرورت وحدت کلمه، تقویت بنیه علمی، فرهنگی و دینی مسلمانان در قاره آفریقا تاکید کرد.

 وی بر ضرورت ارتباط، همکاری و گسترش مراودات در قاره آفریقا، به‌ویژه در گینه کوناکری تاکید کرد و افزود: این ارتباط از سوی حضرت امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری بارها مورد تاکید ویژه قرار گرفته است.

در این دیدار «عبدالکریم چوباتی»، ضمن خیرمقدم به هیات ایرانی، اظهار کرد: با توجه به این که سه سال در جمهوری اسلامی ایران به عنوان سفیر جمهوری گینه حضور داشته است با جمهوری اسلامی ایران، تفکرات و اهمیت مقامات جمهوری اسلامی ایران به وحدت اسلامی آشنا است و از این که این ارتباط در سایه زدوده شدن تحریم، در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی و فرهنگی در حال افزایش است ابراز خوشحالی کرد.

  او به ارتباط بسیار خوب و تنگاتنگ با سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور، جهت مذاکره و مشاوره در امور مختلف اشاره کرد و ادامه داد: توسعه گینه کوناکری با توجه به جمعیت قابل توجه مسلمانان، نیاز به آموزش در بخش‌های مهندسی، پزشکی و ... دارد و با توجه به تکنولوژی، توانمندی و آموزش‌های زمینه‌های مربوطه در جمهوری اسلامی ایران، ما به‌دنبال آن هستیم از دانش جمهوری اسلامی ایران در جهت جذب، بورسیه و ... جوانان مستعد گینه‌ای  استفاده کنیم.

 دبیرکل مجمع نیز در پایان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران و حتی مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام برای مساعدت در زمینه مربوطه را اعلام کرد .

 به گزارش ایسنا ،دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در ادامه ملاقات‌های خود، عصر روز سه‌شنبه با رهبران و شیوخ فرقه تیجانیه گینه کوناکری در محل اقامت سفیر ایران در این کشور دیدار کرد.

Description: http://cdn.isna.ir/d/2016/11/02/3/57377549.jpg

در این دیدار، اختری با اشاره به دیدار خود در سنگال با خلیفه تیجانیه و دعوت از وی برای حضور در جمهوری اسلامی ایران، اعلام  کرد: اکنون فرقه‌های تکفیری و سلفی، به‌عنوان دشمنان اسلام ناب محمدی (ص) به‌دنبال صدمه زدن به وحدت بین مسلمانان و  خدشه وارد کردن به اصول حقه اسلام، نفوذ و ریشه‌کن کردن عقاید مسلمانان را دارند و این تخریب درحال پیشروی است و حال آن که با وحدت کلمه که همواره مورد تاکید حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران است، قطعا دست بدخواهان اسلام که هم‌اکنون با اسامی مختلفی چون، داعش، سلفی، تکفیری، القاعده و ... در حال فعالیت هستند، از دامن اسلام عزیز کوتاه خواهد شد. 

او افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره خود را یار محرومان و مسلمانان جهان می‌داند و این سفر در جهت وحدت کلمه بیش‌تر مسلمانان و  اهتمام بر همکاری و مساعدت در زمینه‌های مختلف مجمع اهل بیت علیهم السلام انجام شده است.

در ادامه، رهبران تیجانیه نیز بر باورهای جمهوری اسلامی ایران و مطالب ایراد شده از سوی دبیرکل مجمع تاکید کردند و ضمن معرفی فرقه تیجانیه و فعالیت‌های خود در سراسر گینه کوناکری، حضور حجت الاسلام و المسلمین اختری و هیات همراه در گینه کوناکری را مایه مسرت عنوان کردند.

در این ملاقات که بیش از بیست تن از رهبران تیجانیه حضور داشتند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوناکری، با اشاره به اهمیت سفر دبیرکل محترم مجمع جهانی اهل بیت به گینه، بر هدف اشاره شده از سفر، یعنی تحکیم وحدت کلمه بین مسلمانان تاکید و  ابراز امیدواری کرد که این همکاری‌ها تعمیق یافته و با توجه به همکاری‌هایی که در زمینه‌های مختلف دو کشور از جمله اقتصادی، فنی، تکنولوژی، آموزشی، فرهنگی، دینی و ... در آینده‌ای نه چندان دور شاهد ارتباط بیش‌تر مسلمانان تیجانیه با مجامع دینی جمهوری اسلامی ایران از جمله مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام باشیم.

شامگاه سه‌شنبه 11 آبان ماه، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت در ادامه دیدار هایش به همراه سفیر جمهوری اسلامی ایران درکوناکری و هیات همراه اعزامی از جمهوری اسلامی ایران، به مرکز اهل بیت علیهم السلام گینه عزیمت کرد.

Description: http://cdn.isna.ir/d/2016/11/02/3/57377550.jpg

پس از اقامه نماز جماعت، رییس مرکز اهل بیت علیهم السلام گینه، حجت الاسلام والمسلمین حافظی و هم‌چنین معاون مرکز، حجت الاسلام ابراهیم باء از همکاری و مساعدت به‌عمل آمده از سوی ام القرای جهان اسلام و تشیع یعنی جمهوری اسلامی ایران، تشکر کرده و گزارشی از اقدامات مراکز تشیع، مبلغان مراکز مربوطه در شهرهای مختلف و ایالات مختلف این کشور را به سمع و نظر حاضران، دبیرکل و هیات همراه رساندند.

Description: http://cdn.isna.ir/d/2016/11/02/3/57377553.jpg

در این مراسم که با حضور بیش از صد تن از مبلغان تشیع و رهبران و شیوخ گینه برگزار شد، اختری با ارائه توضیحاتی به وضعیت مبلغان تشیع در گذشته و مقایسه آن با وضع کنونی، خدمتگزاری درکسوت مبلغ تشیع را فرصتی دانست که خدای متعال به هرکسی عنایت نمی‌کند. حال آن که مبلغان باید خود را به جامه تقوا و علم مجهزتر کنند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت افزود: ما به‌دنبال تقویت بنیه‌های علمی هستیم و امیدواریم مسلمانان این کشور که سرزمینی سرشار از معادن، ذخایر ارضی و آسمانی دارد، بتوانند جامعه مسلمانان را با  مطالب خود ترغیب کنند تا در زمینه‌های علوم مهندسی تحصیل کنند.

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران