گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
انعکاس خبری سفر دبیرکل محترم مجمع اهل البیت علیهم السلام به گینه

بسمه تعالی 

خبر عزیمت دبیرکل محترم به گینه کوناکری و به میزبانی سفارت از سوی خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران و همچنین تنها شبکه تلویزیونی این کشور، انعکاس وسیع خبری داشت: 

 

 

موضوع: عزیمت دبیرکل محترم مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام به گینه کوناکری :

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای اختری، دبیر کل محترم مجمع جهانی اهل  البیت علیهم السلام و هیات همراه در ادامه سفر خود به غرب آفریقا پس از سنگال در روز سه شنبه یازدهم آبان ماه وارد کوناکری شده و مورد استقبال  جناب آقای وحید کیانی،سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوناکری ، مقامات گینه ای  و همچنین نمایندگان شیوخ  تشیع قرار گرفتند. این سفر که به میزبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوناکری تدارک دیده شده است، آقایان رمضان خانی (مشاور دبیر کل محترم ) و علیزاده (ریاست اداره آفریقای مجمع) دبیر کل محترم را همراهی می نمایند. دبیرکل محترم مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام در بدو ورود خود بهمراه سفیر جمهوری اسلامی ایران در گینه، هیات همراه ایرانی، رییس  و نمایندگان جامعه اهل البیت علیهم السلام  گینه با وزیر امور دینی کشور متوقف فیه ملاقات نمودند. در این دیدار که معاونین و مشاورین  وزیر و همچنین خبرنگاران حضور داشتند، جناب آقای اختری از استقبال گرم و صمیمی مقامات گینه ای تشکر نموده و سلام گرم مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری و ملت مسلمان ایران را به رییس جمهور، مقامات و مردم عزیز و مسلمان گینه ابلاغ نمود و ضمن معرفی  مجمع جهانی اهل البیت، بر ضرورت وحدت کلمه، تقویت بنیه علمی، فرهنگی و دینی مسلمانان در قاره آفریقا تاکید نمود. حضرت حجت الاسلام و المسلمین اختری بر ضرورت ارتباط، همکاری و گسترش مراودات در قاره آفریقا، بویژه در گینه کوناکری  تاکید نمود  و  افزود؛ این ارتباط از سوی حضرت امام خمینی (ره) ، مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری  بارها مورد تاکید ویژه قرار گرفته است. دراین دیدار آقای عبدالکریم چوباتی، ضمن خیرمقدم به هیات ایرانی، اشاره داشت، با توجه به اینکه سه سال در جمهوری اسلامی ایران بعنوان سفیر جمهوری گینه حضور داشته است با جمهوری اسلامی ایران، تفکرات و اهمیت مقامات جمهوری اسلامی ایران به وحدت اسلامی  آشنا است و از اینکه این ارتباط در سایه زدوده شدن تحریم، در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی و فرهنگی در حال افزایش است  ابراز خوشحالی نمود  .  وی به ارتباط بسیار خوب و تنگاتنک با سفیر جمهوری اسلامی ایران، آقای وحید کیانی ، جهت مذاکره و مشاوره در امور مختلف اشاره نمود و  ادامه داد توسعه گینه کوناکری با توجه به جمعیت قابل توجه مسلمانان، نیاز به آموزش در بخش های مهندسی، پزشکی و ... دارد و با توجه به تکنولوژی، توانمندی و آموزش های زمینه های مربوطه در جمهوری اسلامی ایران ، ما بدنبال آن هستیم از دانش جمهوری اسلامی ایران در جهت جذب، بورسیه و ...جوانان مستعد گینه ای  استفاده نماییم. دبیرکل محترم مجمع نیز در پایان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران و حتی مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام برای مساعدت در زمینه مربوطه را اعلام نمود. در پایان دبیرکل محترم مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام، هدیه ای را به رسم یادبود تقدیم وزیر امور دینی گینه نمود. پس از پایان ملاقات، خبرنگار تنها شبکه رسانه ای این کشور(RTG) با دبیر کل محترم مصاحبه نمود که پوشش خبری مناسبی داشت.

موضوع:  دیدار دبیرکل محترم مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام با شیوخ و مسئولین فرقه تیجانیه در گینه دبیرکل مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام در ادامه ملاقات های خود، عصر روز سه شنبه 11 آبان ماه با رهبران و شیوخ فرقه تیجانیه گینه کوناکری در محل رزیدانس سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار نمود. در این دیدار صمیمانه، جناب آقای اختری، با اشاره به دیدار خود در سنگال با خلیفه تیجانیه و دعوت از ایشان برای حضور درجمهوری اسلامی ایران، اعلام داشت، هم اکنون فرقه های تکفیری و سلفی، بعنوان دشمنان اسلام ناب محمدی(ص) بدنبال صدمه زدن به وحدت بین مسلمانان و  خدشه وارد کردن به اصول حقه اسلام، نفوذ و ریشه کن نمودن  عقاید مسلمانان را دارند و این تخریب درحال پیشروی است و حال آنکه با وحدت کلمه  که همواره مورد تاکید حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران است.، قطعا دست بدخواهان اسلام که هم اکنون با اسامی مختلفی چون، داعش، سلفی ، تکفیری، القاعده و ... در حال فعالیت هستند از دامن اسلام عزیز کوتاه خواهد شد.  جمهوری اسلامی ایران همواره خود را یار محرومین و مسلمانان جهان می داند و این سفر در جهت  وحدت کلمه بیشتر مسلمانان و  اهتمام بر همکاری و مساعدت در رمینه های  مختلف مجمع اهل البیت علیهم السلام می باشد. در ادامه، رهبران تیجانیه نیز، بر باورهای جمهوری اسلامی ایران و مطالب ایراد شده از سوی دبیر کل محترم مجمع تاکید نمودند و ضمن معرفی فرقه تیجانیه و فعالیت های خود در سراسر گینه کوناکری،  حضور جناب آقای اختری و هیات همراه در گینه کوناکری را مایه مسرت خواندند. دراین ملاقات که بیش از بیست تن از رهبران تیجانیه حضور داشتند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوناکری ، با اشاره به اهمیت سفر دبیرکل محترم مجمع جهانی اهل البیت به گینه، بر هدف اشاره شده از سفر، یعنی تحکیم وحدت کلمه بین مسلمانان تاکید نمودند و  ابراز امیدواری نمودند که این همکاری ها تعمیق یافته و با توجه به همکاری هایی که در زمینه های مختلف دوکشور از جمله اقتصادی، فنی، تکنولوژی، آموزشی، فرهنگی، دینی و ...در آینده ای نه چندان دور شاهد ارتباط بیشتر مسلمانان تیجانیه با مجامع دینی جمهوری اسلامی ایران از جمله مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام باشیم

خبر سوم: دیدار دبیرکل محترم و  هیات همراه با کلیه مبلغین جامعه تشیع درگینه کوناکری :

شامگاه سه شنبه 11 آبان ماه ، دبیر کل مجمع جهانی بهمراه سفیر جمهوری اسلامی ایران درکوناکری و هیات همراه اعزامی از جمهوری اسلامی ایران  در ادامه برنامه های خود، به مرکز اهل البیت علیهم السلام گینه عزیمت نمود. پس از اقامه نماز جماعت، رییس مرکز  اهل البیت علیهم السلام گینه ، حضرت حجت الاسلام والمسلمین ، جناب آقای دکتر حافظی و همچنین معاون مرکز، حضرت حجت الاسلام ابراهیم باء از همکاری ومساعدت بعمل آمده از سوی ام القرای جهان اسلام و تشیع یعنی جمهوری اسلامی ایران، تشکر نموده و گزارشی ازاقدامات مراکز تشیع، مبلغین مراکز مربوطه در شهرهای مختلف و ایالات مختلف این کشور را به سمع و نظر حاضرین، دبیرکل و هیات همراه رساند. حجت الاسلام و المسلمین دکتر حافظی ریاست مرکز اهل البیت علیهم السلام با توجه به همکاری قابل توجه سفارت جمهوری اسلامی ایران (با توجه به عدم حضور رایزنی فرهنگی  و .. درکشور متوقف فیه)، با مراکز مربوطه، از خدای متعال، برای مقام عظمای ولایت، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای  و مقامات جمهوری اسلامی ایران، طلب استعانت نمود. پس از ارائه گزارش مسئولین مرکز یاد شده که در حضور بیش از صدتن از مبلغین تشیع و رهبران و شیوخ گینه ایراد شد، دبیرکل محترم نیز از صبر، تلاش و یاری دین خدا از سوی مبلغین تقدیر نمود. حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای اختری، با ارائه توضیحاتی، به وضعیت مبلغین تشیع در گذشته و مقایسه آن با وضع کنونی، خدمتگزاری درکسوت مبلغ تشیع را فرصتی دانست که خدای متعال به هرکسی عنایت نمی کند. حال آنکه مبلغین باید خود را به جامه تقوا و علم مجهزتر نمایند. دبیرکل محترم افزود ما بدنبال تقویت بنیه های علمی هستیم و امیدواریم مسلمانان این کشور که سرزمینی سرشار از معادن، ذخایر ارضی و آسمانی دارد، بتوانند جامعه مسلمانان را با  مطالب خودترغیب نمایند تا در زمینه های علوم مهندسی تحصیل نمایند. سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در پایان از خدمات، حمایت های بیدریغ مجمع جهانی اهل البیت بویژه دبیر کل محترم ، ریاست محترم آفریقای مجمع(جناب علیزاده) و مشاور دبیرکل (جناب رمضان خانی) که دبیرکل محترم را همراهی می نمایند تشکر و  گزارش کوتاهی از اقدامات مراکز مربوطه در شهرهای مختلف کشور متوقف  فیه را به استماع دبیرکل، هیات همراه و مبلغین رساند.

 

خبر چهارم:  دیدار دبیرکل محترم از مرکز و مدرسه المصطفی و حوزه علمیه گینه کوناکری :

در رروز چهارشنبه 11 آبان ماه، دبیر کل محترم مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام بهمراه سفیر جمهوری اسلامی ایران درگینه وهمچنین هیات ایرانی، ضمن بازدید از تنها مسجد جامع شیعیان گینه کوناکری (مسجد المصطفی) که در حال تکمیل بنا می باشد، در محل تجمع کلیه دانشجویان مدرسه علوم دینی اهل البیت علیهم السلام  و مدرسین حوزه مربوطه به ایراد سخن پرداختند. حضرت حجت الاسلام و المسلمین اختری ضمن توصیه دانشجویان علوم دینی به تقوای  الهی و تقویت بنیه های دینی و فکری و مباحثات بر نکات مهمی اشاره نمودند. ایشان با بیان ضرورت خودکفایی اقتصادی مراکز علوم دینی تشیع ، بر استفاده از فرصت تحصیل و تقویت پایه های فکری تاکید نمودند. ایشان حرکت آفرینی در جامعه طلاب و مدرسین را عاملی در جهت غلبه بر افکار تفکیری و سلفی گروه های ارهابی دانست. قبل از شروع بیانات دبیر کل محترم، رییس جامعه اهل البیت علیهم السلام، رییس حوزه علیمه المصطفی، مدرسین و دانشجویان گزارشی از وضعیت مراکز اسلامی و حوزه علمیه المصطفی را ارائه نمودند. مراکز بانوان تشیع الکوثر و ام البنین نیز به صورت جمعی، به بیان قصیده هایی در مدح اهل البیت علیهم السلام پرداختند. شایان ذکر است مدرسه علوم دینی مربوطه بیش از 130 طلبه داشته و در زمان امام راحل  بنا نهاده شده است. این مدرسه و 4 مدرسه ابتدایی علوم دینی گینه کوناکری بعنوان بزرگترین مرکز اهل تشیع کشور متوقف فیه بوده و مسجد آن نیز دومین مسجد بزرگ شهر کوناکری تلقی می شود. شایان ذکر است مدرسه علوم دینی و مسجد المصطفی در زمینی به مساحت 17000متر مربع بنا نهاده شده و  ملک آن به نام جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.

خبر پنجم: موضوع: ملاقات با رهبران جامعه تسنن گینه و ناهار کاری:

دبیرکل محترم اهل البیت علیهم السلام روز چهارشنبه 12 آبان ماه درمحل رزیدانس سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوناکری علاوه بر مراسم عمامه گذاری یکی از شیعیان گینه، در ناهار کاری با تعدادی  از شیوخ برجسته اهل تسنن گینه دیدار نمود. در این دیدار بر ضرورت اهتمام به وحدت کلمه و اعتصام به حبل الله تاکید شد. جناب آقای اختری علاقمندی خود را جهت دیدار امام اول مسجد الفیصل که بزرگترین مسجد غرب آفریقا می باشد. اعلام داشت. در پایان هدیه ای به رسم یادبود به شیوخ و رهبران اهل تسنن گینه اهداء گردید و پس از آن ایشان کوناکری را به مقصد ساحل عاج ترک نمود.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران